Ova seoska biblioteka se nalazi u drevnoj planinskoj šumi u gradu Jinhua na istoku Kine. Tu žive starosedeoci koji svojim radom održavaju selo živim, a zgrade se nižu linijski jedna za drugom prateći liniju uspona na vrh planine i utapaju se u pejzaž koji obiluje visokim stablima starim preko sto godina.
Ova biblioteka se nalazi nedaleko od glavnog trga i ulaza u selo, a sagrađena je na mestu gde je nekada bila stara urušena staja za krave.
Ta mala moderna seoska kuća knjiga ima za cilj da stvori osećaj mira i spokoja kod posetilaca, da omogući udoban prostor za čitanje, da privuče i zainteresuje mlade ljude da se vrate ili pak ostanu na selu. Takođe pruža doživljaj tihog, ali veselog mesta gde će deca i stari osetiti slobodu i gde će međusobno deliti iskustva i provoditi vreme zajedno.
„Osnovni koncept projekta zagovara zbližavanje i razvoj seoske zajednice, edukaciju i novo mesto susreta. Ovo mesto je interaktivno i svojom arhitekturom podseća na druge zgrade u selu, zbog čega će stanovnici steći osećaj privrženosti za to mesto”, izjavili su arhitekti.
Prizemlje je većim delom otvoreno sa malim prostorom za druženje sa stolovima, dok se u centralnom delu nalazi jezero u kome se skuplja kišnica, Na sprat se penje spoljašnjim stepeništem, a konstrukcija spoljašnjih zidova i unutrašnjih pregrada se meša sa drvenim policama na kojima stoje knjige pa se tako stvara prostorna dinamika i živahnost vizuelnih kadrova.
S druge strane, zraci sunca koji se ulaze kroz ovaj svetlarnik stvaraju senke koje čine da prostor zadobije notu tajanstvenog. Zbog svoje prozračne strukture, različitih kadrova i perspektive, stvaraj se komunikacija između ljudi, prostora i okoline. Ova prozračna struktura čitaocima omogućuje dosta prirodnog svetla koje je najprijatnije za čitanje, kao i pogled na okolinu i prirodno okruženje. Takođe je ovo bitno u smislu posmatrača izvan zgrade, jer mu dopušta da “zaviri” i stekne doživljaj o dešavanjima unutar biblioteke.
„Mnogi arhitekti nisu upoznati sa selom, ali i pokušavaju da prepoznaju i osmisle one bitne elemente koji ga čine. Takvi smo i mi- sa nadom da ćemo kroz istraživački proces uspeti da napravimo adekvatnu intervenciju”, izjavio je glavni arhitekta Dongjing Liu.
U dosta slučajeva arhitektonska intervencija dolazi intuitivno, ali razrada projekta ipak dolazi od poznavanja prirode i njenih zakonitosti, poznavanja navika seoskog stanovništva i običaja, a pre svega potreba. Za seosku sredinu ne postoje striktna pravila, jer svako selo ima svoje zakonitosti koje su organski stvorene, ima svoju specifičnu klimu i prirodni ciklus, dinamiku života i ono najvažnije specifičnu strukturu stanovništva. Utoliko je zadatak arhitekte da spozna sve to još kompleksniji, kako svojom intervencijom ne bi narušio harmoniju života ljudi kojima je ta intervencija pre svega i bila namenjena.
Be First to Comment