Zgrade koje su sagrađene od čelika na prvi pogled mogu da deluju veoma grubo i teško. Utisak koji An’garden Café ostavlja, potiče prvenstveno od laganih višećih žardinjera sa cvećem, lijanama i drugim visećim rastinjem koje čine da doživljaj enterijera bude poput rajskog visećeg vrta.Odabir ovakve konstrukcije i uređenje enterijera je prouzrokovala jedna specifična namera:
“Ovaj kafe bar je poklon za moju ženu.” – s osmehom je izjavio vlasnik ovog prostora, aludirajući na dobro poznatu priču o Semiramidinim visećim vrtovima.
Zgrada se nalazi u Vijetnamu, u gradu Hanoj, a projekat je izradio arhitektonski biro Le House. Ima tri etaže, a ukupna kvadratura prostora je oko 750m².Specifičan stil i uređenje enterijera je ono što ovaj kafe bar čini jedistvenim. On zbog toga nikako ne predstavlja mesto za brzinsko ispijanje kafe, već mesto koje želite da posetite zbog prijatnog ambijenta u kome ćete kvalitetno provesti vreme.Ispijanje kafe ili čaja, uz laganu muziku u prostoru sa velikom količinom zelenila, prirodnim osvetljenjem i živopisnim okruženjem, rezultat je ovog fantastičnog projekta.Prizemlje je veoma prostrano, a u nekim delovima njegova spratna visina je i do krova, sto zaista stvara oseća širine prostora. Svi spratovi su koncipirani kao galerijski prostori, a na njih se dolazi preko jednokrakog stepeništa ispod koga je u prizemlju oformljeno sa jezerom sa malom fontanom i bašta sa vodenim biljkama.Poput MU’A cafe-restorana plan osnove je relativno jednostavan, a akcenat je dat na oblikovanje stepeništa koje ima veliku ulogu u stvaranju estetskog doživljaja prostora.
Betonski zidovi u ovom projektu se pojavljuju kao niski i odvajaju različita popločanja i unutrašnje bašte, a bočni zidovi su od šupljih betonskih kocki koje se kod nas najčešće koriste za popločanje parkinga.
Smatralo se da će se postavljanjem velike količine biljaka u enterijer, ostvariti jaka veza sa eksterijerom. U enterijeru su neki delovi zida ozelenjeni, ali ne klasičnim tipom kasetnog zelenog zida već u obliku jednostavnih držača za saksije koje podržavaju biljke i ručno se zalivaju. Čak se u prizemlju zgrade nalazi nekoliko betonskih žardinjera sa drvećem, od kojih je jedno izuzetno visoko.Neutralne boje, transparentni materijali, masivaniji nameštaj i visok nivo detaljnosti stvara fantastične kadrove i dinamiku u prostoru. Frontalna fasada zgrade je formirana od velikih metalnih prozora, koji su složeni poput tangrama u razlčitim veličinama i oblicima.Najosvetljenije je prizemlje, jer su na višim spratovima za plafon upotrebljene obrađene drvene letvice koje pomalo daju tamniji ton u ambijentu. Sa poslednjeg sprata pruža se pogled na sve druge, a kompletno staklena frontalna fasada i deo staklenog krova, dopušta fantastičan pogled na zvezdano nebo.
Čelik se retko koristi u konstrukciji objekata komercijalne i uslužne delatnosti, kao i stambene arhitekture, ali iz ovog projekta vidimo da su njegove estetske mogućnosti zaista velike.
© Photo: Hyroyuki Oki
Be First to Comment