Sve češće možemo čuti izraz “living off grid”, što označava koncept samodovoljnog, samoodrživog života ili prosto doslovno prevedeno – život van mreže.Mnoge vodeće svetske kompanije poput Tesle, okrenute su ka pronalaženju novih rešenja u svetu novih tehnologija koja se baziraju na korišćenju obnovljivih resursa ili reciklaži.
3D štampa je sve popularniji način izrade predmeta i svakim danom sve pistupačniji. Čak je i Centar za promociju nauke uz podršku NIS-a, nedavno otvorio Mejker spejs, koji pored lemnih stanica, laserskih testera, CNC mašine ima i 3D štampač.PassiveDom je Ukrajinska startap kompanija koja je lansirala projekat koji podrazumeva 3D štampu kompletne kuće od poda do krova sa sve ugradnim nameštajem, solarnim panelima i sistemom pametne kuće.Prema priozvođačkoj specifikaciji, ova 3D kuća je toliko čvrsta da joj ni uragan ni zemljotres ne mogu ništa. Glavni koncept ovog projekta je bio stvoriti kuću baziranu na sistemu “off grid”, ujedno sa tehnologijom “smart house”, kako bi se dobilo visoko kvalitetno, kreativno i moderno rešenje za stanovanje.Za dobijanje električne energije koristi se energija sunca koja preko solarnih panela stiže do potrošača ili se skladišti u najsavremenijim baterijama LiFePO2. Pored toga sve elektronske uređaje je moguće kontrolisati preko mobilne aplikacije što uključuje sisteme za grejanje i hlađenje. Ova najsavremenija tehnika podrazumeva HEPA sistem za prečišćavanje vazduha vazduha, toplotnu pumpu za grejanje i hlađenje pomoću centralnog temorstata, a kuća poseduje veliki bojler, rezervoar za vodu i sistem za prečišćavanje otpadnih voda ujedno sa sistemom za rekuperaciju toplote.Ovoj kući nisu potrebni temelji, već se postavlja na nosače, na bilo koje mesto i bilo koju podlogu.3d štampa nije tako nova stvar, naprotiv u Kini je još pre 3 godine u tehnici 3D štampe izgrađena zgrada sa 5 etaža, što je u tom trenutku bila najviša ali definitivno ne i najlepša zgrada.Zidovi ovih zgrada su oko 50% lakši od betona, a znatno čvršići i žilaviji. Takođe se tvrdi da 3D štampane kuće neće pucati, da su vodootporne, a paropropusne. Što se grejanja tiče navodi se da je zadržavanje toplote unutar prostora znatno efikasnije od zidova izgrađenih klasičnim građevinskim materijalima.
Materijali od kojih se prave ove kuće se lako recikliraju. To su karbonska i staklena vlakana, polaroid stakla, poliuretan, a ramovska konstrukcija je čak šest puta jača od čelika. Zid ove kuće je 20 centimetara što je, kako kažu, jednako zidu od bloka debljine sedam i po metara.Trenutno su u ponudi dve veličine, a vreme isporuke u ovom trenutku je mesec jun. Nema sumnje da je ovo pametan izbor za sve one koji žele da pobegnu od komunalnog sistema. Ali to i košta…
Iako je cena ove izvrsne kuće zavisno od opremljenosti, za korisnih 38 kvadrata, između 64 i 97 hiljada dolara, jedno je sigurno – sa njom ćete potpuno zaboraviti šta znači plaćati račune. A kad se prepračunate, pa možda se i isplati…
© Model: PassiveDom
Be First to Comment