Treće po veličini ostrvo Tajlanda, Koh-Samui poznato je po prelepim plažama i veoma raskošnim hotelima i odmaralištima. Jedna od poznatijih je i duga peščana plaža Chaweng, sa plitkom vodom izrazito tirkizne boje.Arhitektonski biro Onion osmislio je projekat za kompleks odmarališta koje ima preko 10.000m², a kapacitet mu je da ugosti preko 250 posetilaca u istom trenutku.Januara 2018. godine izgrađena je i puštena u rad prva faza projekta koja ima 58 soba, kraljevski apartman, restoran sa kuhinjom i veliko centralno dvorište sa bazenom, koje izlazi na samu obalu.Svaka soba u okviru kompleksa ima svoj privatni bazen koji je smešten u lođama između visokih zidova. Na etaži prvog i drugog sprata on se nalazi na strani okrenutoj prema plaži, dok je u prizemlju suprotno. Sve sobe imaju otvoren pogled ka obali mora.Kraljevski apartman sadrži dve spavaće sove sa garderoberom, radnu sobu, sobu za dnevni odmor, toalet i naravno bazen koji je pozicioniran tik do obale sa prelepim pogledom na beskrajnu pučinu.
„Bazeni u sobama su potpuno lični, sklonjeni od pogleda drugih jer su smešteni između visokih zidova sa otvorenim krovom odakle se noću može posmatrati zvezdano nebo”, rekao je tim arhitekata.
To je i bila osnovna ideja, zasnovana na igri svetlosti i senke, mesečevim menama i bogatstvu prizora koje se postiglo uređenjem otvorenih prostora. Samo centralno dvorište ima preko 3.500m², a sve sobe i apartmani takođe imaju veliki procenat otvorenih prostora.
„Smatramo da luksuz ne predstavlja samo ono što je izgrađeno, već da se pravo bogatstvo ogleda kvalitetom neizgrađenih prostora”, složio se tim.
Bilo da je reč o noćima punog meseca ili onim kada se polako gubi u tami, percepcija prostora se menja. Ideja projektanata je bila da se dočara lepota noći kroz kontakt sa prirodom ali tako da korisniku ne manjka privatnosti ni u jednom trenutku. Ovo je veoma uticalo na način podele prostora, uređenje enterijera i eksterijera, odabir materijala i vrste osvetljenja. Arhitekti smatraju da je glavni potencijal ovog odmarališta postignut preciznim i promišljenim dizajnom.
„Odlučili smo da kreiramo veliki broj otvorenih prostora koji su orijentisani ka plaži. Centralno dvorište igra ulogu velike dnevne sobe. U njemu ne postoji jasna linija kretanja već je gostima dopušteno da se po njemu slobodno šetaju. Veliki kružni bazen nema jasno mesto ulaska već se površina dva polako spušta ka od jedne ka drugoj ivici, dok su ležaljke i suncobrani oko njega postavljeni slobodno u prostoru”, izjavili su arhitekti.
Fasada je pretežno bele boje, sa lučnim elementima, sa uglovima zaobljenih ivica, pa sve to deluje pitomo i nežno. Onion koristi lokalne materijale i radi takođe na dizajnu predmeta za svakodnevnu upotrebu. U ovom konpleksu zastupljen je bambus u vidu zastora i noseće konstrukcije platnenog krova kod glavnog ulaza i u restoranu. Lustere od ratana dizajnirali su tako da svaki baca različito svetlo u prostorijama, a kokosov orah je korišćen kao glavni stub stola za ručavanje. Odmarališta koja su projektovana ne samo kao raskošno opremljeni kompleksi gde se nudi visoko kvalitetna usluga, već gde se vodilo računa o ekološkom aspektu, sa akcentom na lepote prirode, prepoznavanjem potencijala same lokacije i korišćenjem lokalnih materijala, mogu se svrstati u primere odgovorne arhitektonske prakse.
© Photo: Wworkspace , Wison Tungthunya
Be First to Comment