Libanski studio Eliemetni uspeo je da u malom prostoru potkrovlja jedne stare zgrade u Bejrutu iskominuje sve ono što bi bilo potrebno jednom gostu koji na par dana odseda u ovom gradu. Ovaj studio se pored arhitekture bavi enterijerom i dizajnom, pa je tako ovde uspeo da iskombinuje sva znanja i kompletno osmisli ovaj mikro apartman, popularno nazvan “Kutija za cipele”. Apartman je rađen za klijenta čija je namera da ga izdaje preko AirBnB-a.
„U poslednje vreme Bejrut je prepun naroda i veoma je teško naći apartman gde možete odsesti, a da to bude po pristupačnim cenama. Mini, mikro je danas totalno u trendu!“ – zapazio je Elie Metni, osnivač Eliementi-a.
Sa samo 15 metara kvadratnih, tim je uspeo da napravi čudo. Zidovi su ofarbani u belo, a pod je obložen belom epoksidnom smolom, kako bi se ublažila refleksija usled tolike beline zbog količine svetlosti koja dopire kroz velika staklena okna.
Sav nameštaj u apartmanu je napravljen po meri i to od kvalitetnog lameliranog drveta sa prednjim frontovima od belog medijapana, dok su stolice kombinacija bukovog drveta i bojenog čelika. Sto i stolice se mogu izvući po potrebi, a dizajnirano je tako da mogu se sklope i postanu deo donjeg kuhinjskog elementa.S obzirom da je apartman širok svega dva metra, nije bilo mnogo prostora za klasične ormare, pa su svi elementi za odlaganje deo nekih drugih. Mesto za odlaganje ispod kauča, ispod kreveta, par samostalnih komoda i nekoliko visećih elemenata je sve gde možete raspremiti svoj prtljag.
„Zahtev klijenta je bio jednostavan: stvoriti fluidan i funkcionalan prostor, sa kapacitetom da ugosti dve odrasle osobe, a da bude ugodan da u njemu može da boravi do pet osoba“ – objasnio je Metni.
Sa ovakvim zahtevima i limitom od 15 metara kvadratnih, ovo je bio izazov da se stvori mesto koje odiše prijatnom, jednostavnom, lagodnom a upečatljivom energijom.
Apartman je otvorenog plana bez pregrada, a jedino je kupatilo odvojeno staklenim vratima i nalazi se odmah iza kuhinje. Većina nameštaja je postavljen duž jednog zida ispod prozora, ali je pokretljiv, pa je gostima omogućeno da ga pomere na neko drugo mesto ukoliko im se tako više dopada.
Ulaz u stan je po sredini što je omogućilo podelu na dva dela: „mokri“(kuhinja i kupatilo) i „suvi“(spavanje i dnevne aktovnosti). Ulazi se sa terase, odnosno krova, koji u ovom trenutku nije preterano reprezentativan.
Krevet je bračni i smešten između tri zida. Jedan zid je sa velikim prozorom, a krevet je namešten tako da gleda na kroz njega odakle se pruža pogled na siluetu urbanog grada.
Na drvenom obodu kreveta ima i nekoliko praktičnih stvari poput priključka za telefon, laptop, skladište za knjige, dok su kod uzglavlja visoko postavljene dve lampe za noćno svetlo. Prostor ispod kreveta je iskorišćen za fioke namenjene za odlaganje posteljine, peškira, kjniga, sitnih stvari poput naočari, nakita i dr.
Kuhinja i kupatilo imaju bele pločice sa sivim fugama što zaista razbija monotoniju belog prostora. Kuhinja je veoma kompaktna i sadrži sudoperu, veš mašinu, mali frižider, dve ringle, mesto za odlaganje posuđa, police za čisto suđe i začine.
Postoji mnoštvo ovakvih primera, jer je koncept mikro stanova uzeo maha i postao trend čak i među bogatima. Takođe, većina turista je spremna da se odrekne benefita velikog i raskošnog prostora, kako bi im putovanje ispalo jeftinije. Percepcija boravka u zatvorenom prostoru se menja i značaj se prenosi na eksterijer, otvorene prostore i ono što sam grad ili neki predeo može da vam pruži. Tako na Islandu postoje odmarališta sa mikro sobama, a nije zanemarljivo da se ovakva filozofija primenjuje i na poslovnim objektima. Mikro stanovanje je u ovom trenutku postala želja, a ne prinuda, pa tako imamo bogate porodice koje svoj život žele da smeste u što manje kvadrata.
© Photo: Marwan Harmouch
prelep mikro stan! mada mi nije jasno, kad se vec otvorio za stan sto i terasu nije sredio..
Terasa je ustvari ravan krov zgrade, dakle, ako sredi terasu, srediće komšiji prokišnjavanje 🙂